Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve ELFA Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Kazan Federal Üniversitesi’nin 210. Yıl Dönümü Töreninde Başbakan Ildar Halikov’dan Sonra Açılış Konuşması Yaptı.

Rusya Federasyonu’nun en prestijli üniversitelerinden biri olan Kazan Federal Üniversitesi’nin 210 uncu yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen “XXI Yüzyılda Hukuk Bilimi ve Eğitim” konulu “Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Konferans”a davet edilen Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, 25-26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen oturumlarda iki konuşma yaptı ve ayrıca iki farklı sınıfta ders verdi.
Kazan Federal Üniversitesi’nin “İmparator Salonu”nda gerçekleştirilen açılış oturumu klasik müzik konseri ile başladı. Volga Bölgesi Kazan Federal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Riaz Minzaripov’un Rusya’nın dört bir köşesinden ve yabancı ülkelerden gelen konuklara hoş geldiniz konuşmasından sonra Tataristan Başbakanı İldar Sh. Halikov açış konuşması yaptı. Rusya’da önde gelen birçok bilim ve siyaset adamı gibi Kazan Federal Üniversitesi mezunu olan Başbakan Halikov, “Kazan Üniversitesi’nin Rusya’nın en iyi üniversitelerinden biri olduğunu ve Hukuk Fakültesi’nin de üniversitenin en tanınmış fakültesi olduğunu” sözlerine ekledi.
Başbakan Halikov’dan sonra açış konuşmasını yapmak üzere Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu kürsüye davet edildi. Kazan Üniversitesi ile yakın işbirliği içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Prof. Kabaalioğlu, iki yıl önce de Kazan Üniversitesi’nde ders verdiğini ve Yeditepe Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği Yaz Okulları’nda Kazan Hukuk Fakültesi öğrencilerinin gittikçe artan sayıda yer almasının sevindirici olduğunu belirtti. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da prestijli bir yere sahip olan Yeditepe Hukuk Fakültesi’nin Kazan Hukuk Fakültesi ile işbirliğine büyük önem verdiğini belirten Prof. Kabaalioğlu, “Kazan Hukuk Fakültesi’nin başkanı olduğu ELFA/Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’ne yaptığı başvuruyu memnuniyetle karşıladığını ve hararetle desteklediğini” sözlerine ekledi.
Prof. Kabaalioğlu’ndan sonra Rusya Federasyonu Yasama Organı Duma Başkan Yardımcısı Vasili Lihachev, Tataristan Anayasa Mahkemesi Başkanı Demidov, Tataristan Yargıtay Başkanı Ilgiz Gilasov, Volga Bölgesi Tahkim Mahkemesi Başkanı Glazov, Başsavcı İldas Nafikov, Baro Başkanı Dimitrievskaya konuşmalarında mezun oldukları Kazan Federal Üniversitesi’nin 210. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen seminere katılmaktan duydukları memnuniyeti belirttiler.
Öğleden sonra gerçekleştirilen genel oturumda Anatoıly Kapustin, Veniamin Yakovlev, A.Naumov, V.Lazarev, Golubovsky, Jeleznov, Kamil Arslanov başta olmak üzere bilim adamları tebliğ sundular.
Kazan Televizyonu akşam haberlerinde konferansa geniş yer ayırdı ve ELFA/Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun konuşmasını geniş bir şekilde verdi.
Programın ikinci gününde, dokuz farklı çalışma grubu oluşturularak çalışmalara devam edildi. Üçüncü çalışma grubunda yer alan Prof. Kabaalioğlu, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölüm Başkanı Abashidze Aslan Khuseynovich ile Kazan Hukuk Fakültesi Uluslararası ve Avrupa Hukuku Bölüm Başkanı Abdullin Adel İlsiyarovich’in yönettiği oturumda hukuk eğitiminde karşılaşılan sorunları gündeme getirdi. Çok sayıda soru soran Rus profesörleri yanıtlayan Prof. Kabaalioğlu, fakülteye kabul koşullarından uygulanan ders programlarına, çift diploma, ortak diploma ve benzeri konulardaki gelişmeleri anlattı.
Üçyüzden fazla bilim adamının katıldığı konferansın son gününde, Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin, Kazan Belediye Sarayı’nda bir resepsiyon verdi. Konukları klasik müzik çalan bir orkestranın yer aldığı giriş salonundan sonra geleneksel Tatar giysileri içinde gençler üst kata çıkardılar. Başbakan ve Belediye Başkanın da katıldığı resepsiyonda Başbakan Halikov, Tataristan’ın önde gelen sanatçılarının verdikleri konserden önce bir konuşma yaparak, “ELFA/Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği” Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nu aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti açıkladı. Belediye Başkanı Metshin de yurt dışından başka konuklar da olmasına rağmen Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı’nı aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti belirterek üç gün önce tatil için gittiği Bodrum’dan döndüğünü ve Türkiye’ye hayran kaldıklarını sözlerine ekledi.

Acitivity Date: