Yeditepe Üniversitesi, Çin'e açılıyor

editepe Üniversitesi yetkilileri, Çin üniversiteleri ile ortak işbirliği programları, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gibi konularda görüşmek ve ikili anlaşmalar için Çin'de temaslarda bulundu.

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Çin temaslarında ilk olarak Pekin'deki Çin Komünikasyon Üniversitesi'nde (Communication University of China-CUC) bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede CUC rektör yardımcısı Prof. Dr. Hu Zengrong, üniversitelerinin son yıllarda yabancı üniversitelerle işbirliğini arttırdıklarını ve Yeditepe'nin eğitim dilinin İngilizce olmasından dolayı işbirliği imkânının daha fazla olacağını belirtti. Hu ayrıca Yeditepe ile işbirliği için bir çalışma yapıp, yakın zamanda bunu sonuca bağlayacaklarını anlattı.

Görüşmede Baç ve Karaalioğlu da CUC ile işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Yeditepe'nin avantajlarını aktardı. Görüşmenin ardından üniversitenin Yabancı Diller Enstitüsü Yardımcısı Prof. Wu Minsu, Türk heyetini Çin'in en iyi medya üniversitesi olan CUC'un Animasyon ve Dijital Sanat Enstitüsü'nü gezdirdi.

Yeditepe heyeti Pekin'de ayrıca Beihan Havacılık ve Uzay Üniversitesi'ni gezdi ve Rektör Baç burada ABD'de görev yaptığı yıllarda NASA'nın Uzay Mekiği ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla ilgili bir seminer verdi.

Pekin Yabancı Diller Üniversitesi (Beijing Foreign Studies University-CUAC) ve Pekin 2. Yabancı Diller Üniversitesi (Beijing International Studies University-BISU), Çin Politika ve Hukuk Üniversitesi (China University of Political Studies and Law-CUPL) ile de bir görüşme yapan ve CUAC ile prensipte anlaşmaya varan Yeditepe Üniversitesi heyeti, Pekin'in ardından Tainjin şehrindeki Nankai Universitesi ile Şanghay şehrinde bulunan Fudan Universitesi'ni de ziyaret ederek, burada da benzeri konular da görüşmeler yapacak.

Bu arada Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli de 14 Mayıs'ta Rektör Nurcan Baç, eşi Nalan Baç ve dekan Kabaalioğlu'na büyükelçilikte bir akşam yemeği verdi.