Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü Müdürü Dr. Edip Başer ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, “Governance and the Military: Perspectives for Change in Turkey” konulu Yuvarlak Masa Toplantısında

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi ASAM, IPC ve Hollanda’da The Centre for European Security Studies işbirliği ile düzenlenen ve 17-18 Kasım 2004 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Governance and the Military Perspectives for Change in Turkey” konulu toplantılara katılan Üniversitemiz Atatürk İlkeleri Enstitüsü müdürü Dr.( E.Orgeneral) Edip Başer, yabancı uzmanların Türkiye konusunda bilgi eksikliği ve zaman zaman da önyargılardan kaynaklanan yanlış değerlendirmelerine yanıtlar verdi.
Hollanda eski Savunma Bakanı ve Batı Avrupa Birliği BAB eski Genel SekreteriWim van Eekelen’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Avrupa Komisyonu Türkiye masasından Alessandro Missir di Lusignano, Birmingham Üniversitesi Güvenlik ve Diplomasi Çalışmaları Merkezi müdürü ve İngiltere’nin eski Ankara büyükelçisi David Logan, Groningen Üniversitesinden Prof.Dr. Peter Volten, Hollandalı eski parlamenter ve BAB Parlamenter Meclisi eski başkanı Jan Dirk Blaauw, Avrupa Komisyonu eski Ankara temsilcisi Büyükelçi Michael Lake çalışmaların raportörü David Greenwood, Hollanda Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Ritske BloomendaalTürk tarafından ise TBMM üyesi İzmir milletvekili Zekeriya Akçam, IPC müdürü Prof.Dr. Üstün Ergüder, ASAM Başkan yardımcısı Emekli GeneralArmağan Kuloğlu, ASAM Avrupa Bölümü Başkanı Mustafa Şahin, Prof.Dr. Ahmet Evin, Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri Enstitüsü Müdürü ve Genelkurmay eski İkinci Başkanı emekli Orgeneral Dr. Edip Başer ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu katıldılar. Prof.Dr. Kabaalioğlu yabancı katılımcılardan bazılarının Türkiye gerçeklerini bilmeden sağlıklı sonuçlara varamayacaklarını belirterek, Türkiye’nin AB ye katılımıyla şimdi ortaya konulan sorunların çözülmüş olacağını, çok uzun süreceği belirtilen ve sık sık “uçu açık” olacağı ve “özel ilişkiye dönme istidadı” bulunduğu vurgulanan müzakereler döneminde her şeyin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Acitivity Date: