Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nün, Avrupa Komisyonu Varşova Temsilciliği işbirliği ile düzenlediği “Prospects of EU Enlargement: Time for Consolidation?“ konulu konferansın kapanış konuşmasını yapan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılı münasebetiyle düzenlenen toplantıyı Avrupa Komisyonu Polonya Temsilciliği Direktörü Ewa Synowies açtı. AB Komisyonu Genişleme Politikası ve Strateji Dairesi Başkan Yardımcısı Allan Jones’un yaptığı detaylı sunumda tüm aday ülkelerin durumu gözden geçirildi. Polonya Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Başkanı Anna Sochanska, Türkiye’nin AB için önemli bir ülke olduğunu ancak son ilerleme raporunda yer alan olumsuz noktaların sayısının artış gösterdiğini belirtti. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan (TEPAV) Nilgün Arısan ve Büyükelçilik Müsteşarı İstem Çırçıroğlu da ilerleme raporu ve Türk ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundular.
Programın kapanış konuşması Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu yapıldı. Prof. Kabaalioğlu Türkiye-AB ilişkilerindeki son durum hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.
Polonya’daki son oturumu Montreal Üniversitesi Hukuk Fakültesi Jean Monnet Kürsüsü Başkanı ve Natolin Avrupa Koleji Direktörü Prof. Dr. Nanette Neuwahl yaptı. Daha sonra Polonya Radyosu muhabirleri Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ile mülakat yaptı.

Acitivity Date: