Kore Dışişleri Bakanlığı ve Birleşme Bakanlığı’ndan bir Heyet Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanını Ziyaret etti.

Kuzey-Güney Kore arasındaki diyalogdan sorumlu Daire Başkanı sayın Miryang Youn başkanlığında sayın Hyun Jun Lim, sayın Sang Heon Park ve zabıt tutan bir memurdan oluşan Kore Cumhuriyeti Heyeti 28 Ekim 2004 günü Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu’nu ziyaret etti.
Kıbrıs konusunda Lefkoşa, Atina ve Ankara’da temaslarda bulunan Heyet Başkanı Yunanistan’da kendilerine Türk Ceza Kanununa ilişkin ilginç değerlendirmeler yapıldığını bildirdi. Yunan makamlarının kendilerine “TCK da yer alan bir hükümde Kıbrıs konusunda ulusal çizgi dışında konuşmanın onbeş yıl ağır hapisle cezalandırıldığını” ifade ettiklerini anlatan Kore Heyeti Başkanı’na belirtilen 305. maddenin yeni ve eski Ceza Kanununda yer alan metinleri okundu ve söz konusu iddiaların ortaya atılmasının bile üzücü olduğu belirtildi.
Üç saat süren görüşmede bu yıl Üniversitemiz Hukuk Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev alan Montreal Üniversitesi Hukuk Fakültesi Jean Monnet AB Hukuku profesörü Dr. Nanette Neuwahl ve Hukuk Fakültesi Ceza Kürsüsü asistanı Selahattin Şeşen de bulundu. Prof.Dr. Nanette Neuwahl, Harvard Law School Jean Monnet Series’de yayınlanan ve Kıbrıs’da en iyi çözümün konfederasyon olduğunu vurgulayan makalesinin Harvard Üniversitesi Jean Monnet web sahifesinden temin edilebileceğini de sözlerine ekledi.

Acitivity Date: