Hukuk Fakültesi Dekanı ve Türkiye ECSA Başkanı Brüksel’de ECSA-WORLD PRESIDENTS toplantısına katıldı.

29 Kasım 2004 günü Brüksel’de Charlemagne Binasında Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü Nikolaus G. Van der Pas’ın açış konuşmasıyla başlayan toplantıda ECSA Başkanı Prof.Dr. Antonio Papisca’nın göreve devam etmek istememesi nedeniyle yeni başkan seçildi.
Hellenic University Association for European Studies (EPEES) BaşkanıProf.Dr. Constantin Stephanou, Associaçao interuniversitaria portuguesa de estudos europeus AREP Başkanı ve Avrupa Parlamentosu eski üyesi Prof.Dr. Manuel Carlos Lopes Porto ve Macaristan’ın Mayıs-Aralık 2004 tarihleri arasında Komiserliğini yapan Prof.Dr. Peter Balasz’ın aday olduğu seçimlerde yoğun tartışmalar yaşandı.
Macaristan’ın eski Bonn ve Kopenhag Büyükelçisi ve AB nezdinde eski Daimi Temsilicisi olarak görev yaptıktan sonra Mayıs-Aralık 2004 arasında Avrupa Komisyonu üyeliği yapan Prof. Balasz’ı aday gösteren ECSA Macaristan Başkanı Prof. Tibor Palankai, Balasz’ın AB konusunu çok iyi bilen bir bilim adamı ve diplomat olduğunu ifade ederken, Prof. Porto’yu aday gösterenInstituto Europeu da Faculdade de Direito de Lisboa Başkanı Prof.Dr. Paulo de Pitta e Cunha, adayının Avrupa Parlamentosu üyeliği yaptığını ve uzun süre Bütçe Komisyonu üyeliğinde bulunduğu için mali konuları çok iyi bildiğini ve bu nedenle de ECSA örgütüne mali kaynak bulmak açısından çok tecrübesi olduğunu belirtti. Cunha, adayının “Avrupa Komisyonu Başkanlığını üstlenen Portekiz eski Başbakanı José Manuel Durao Barroso’ nun partisine mensup olduğu gibi Barroso’nun da yakın arkadaşı olduğunu ve bu nedenle Porto’nun seçilmesi halinde mali açıdan hiçbir sorun yaşanmayacağını ve Komisyon’un tam desteğinin sağlanacağını” belirtti.
Adayların salonda bulunmaması gerektiği belirtilmekle beraber adaylığını açıklayan Atina Üniversitesinden Prof. Stephanou, (salonda bulunmayan iki aday için ciddi kulis faaliyetlerine girişilmesi ve Balasz’ın yeni üye olan 10 ülkenin temsilcisi olarak takdim edilirken; Porto’nun, AB İcra Organı Komisyon’un Başkanı olan Barroso’nun “arkadaşı” olarak sunulması üzerine olsa gerek) toplantı salonunda kalarak tartışmalara katıldı. Kore ECSA Başkanı ülkelerinde böyle durumlarda bir Başkan ve iki başkan yardımcısı seçilerek sonraki dönemlerde yardımcıların başkan yapıldığını anlattı. Yoğun tartışmaların yer aldığı toplantıda Prof. Papisca bir önceki başkan Ghent Üniversitesi Avrupa Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Marc Marescau’yu seçimleri yapmak üzere Başkanlık Divanına çağırdı. Uzun süren tartışmalardan sonra karmaşık bir oylama usulü uygulanan seçimlerde Prof. Porto az farkla başkan seçildi. Balasz ve Stefanou ise yardımcılık görevlerini üstlendiler. Bilim adamlarının katıldığı bir toplantıda adaylardan birinin “Komisyon Başkanı’nın yakın arkadaşı” olarak takdim edilmesinde yarar görülmesi dikkatleri çekerken yeni üye olan on ülkenin de oylarını almak isteyen diğer adayın önceden yoğun kulis yapması TUNAECS World üyelerince ilgiyle izlendi. Bundan önceki toplantılarda genellikle karşılıklı mutabakatla bir aday ortaya çıktığından seçimin tamamen bir formalite olarak gerçekleştirildiği bildirildi. Örgütün adı ECSA World olmakla beraber oylamaya sadece AB üyesi ülkeler temsilcilerinin katılması da eleştirilen noktalar arasındaydı.
AB çalışmaları konusunda yapılan genel görüşmede ECSA-Türkiye (TUNAECS) Başkanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, ECSA-Canada ile İstanbul’da Mayıs 2005 de yapılacak toplantıya diğer ülkelerden de katılım olmasının memnuniyetle karşılanacağı belirterek iki yılda bir Brüksel’de yapılan toplantıların karşılıklı işbirliği olanaklarını geliştirmek açısından yararlı olmakla beraber bölgesel toplantı ve girişimlerin de yararlı olacağını belirtti. TUNAECS çerçevesinde ülkemizin değişik yörelerinden genç bilim adamlarının katıldığı Yeditepe toplantıları hakkında bilgi veren TUNAECS Başkanı Türkiye’de üniversitelerin her konuda işbirliğine açık olduğunu sözlerine ekledi.

Acitivity Date: