Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen “AB Etüdlerinin Geleceği” konulu Jean Monnet Konferansına katıldı.

1 ve 2 Ekim 2014 tarihlerinde Brüksel’de Management Centre Europe’da gerçekleştirilen “The Future of EU Studies” konulu Jean Monnet Konferansı’nda açış konuşmasını Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso yaparak Avrupa ülkelerinde AB Etüdleri çalışmalarının Brüksel için büyük önem taşıdığını vurguladı. Bruges Avrupa Koleji Rektörü Prof. Dr. Jörg Monar ve Floransa Avrupa Üniversite Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Joseph Weiler’da konuya ilişkin görüşlerini açıkladı. İkinci gün dört değişik çalışma grubu tarafından ele alınan konular panel başkanları tarafından genel kurulda açıklandı.
Prof. Dr. Jörg Monar ve Prof. Dr. Joe Weiler toplantı öncesi merdivenlere oturarak katılacakları oturuma ilişkin görüş teatisinde bulundular. Bruges Rektörü Prof. Dr. Monar, 1997/1998 döneminde Yeditepe Üniversitesi konuğu olarak İstanbul’a gelmiş Üniversite bir dizi konferans ve ders vermişti.
1991 ve 1992 yıllarında Türkiye-AB İlişkileri konusunda bilgi vermek üzere Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nu iki kez Budapeşte’ye davet eden Macaristan Eski Dışişleri Bakanı Balasz Peter de bakan olduğu dönemde Yeditepe Üniversitesi’ni ziyaret ederek bir seminer vermişti.  Aynı şekilde Prof. Tovias da Prof. Kabaalioğlu’nun konuğu olarak ülkemize gelmişti.
 

Acitivity Date: