25.06.2002 tarihinde Brüksel’de “Concert Noble” salonunda düzenlenen “Turkey’s Progress Towards EU Membership” konulu konferansın kapanış konuşmasını Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk KABAALİOĞLU yapmıştır.

AB icra organı olan Avrupa Komisyonu’nun ulaştırma ve enerji konularından sorumlu Başkan Yardımcısı Loyola de PALACIO, Başbakan Yardımcısı Mesut YILMAZ, Devlet Bakanı Tunca TOSKAY ve TOBB Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU’nun açılış konuşmalarını yaptıkları toplantının ilk oturumu “What is Turkey’s Present State of Readiness?” konusuna ayrılmıştır.
Bu oturumda Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürü Michael LEIGH, Avrupa Parlamentosundan Dr. Michael RUPP, Komisyon Rekabet Dairesi eski yöneticisi ve Cleary, Gottlieb, Steen and Hamilton isimli Hukuk Bürosundan Prof. Dr. John Temple LANG, İstanbul Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emrah Çetinkaya ODER, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan VURAL ve Bamberg Üniversitesi ile Yeditepe Üniversiteleri Hukuk Fakülteleri öğretim üyesi Prof. Dr. Christian RUMPF Türkiye’nin AB üyeliği konusunda gerçekleştirdiği hazırlıkları anlatmışlardır.
Münih Teknik Üniversitesi Jean Monnet Avrupa Ekonomik Bütünleşme Profesörü Prof. Dr. Wulf Dieter ZIPPEL, Münih Üniversitesinden Prof. Dr. Werner GUMPEL, Dünya Bankası eski uzmanlarından Prof. Dr. Refik ERZAN, Coca Cola müdürülerinden Afzaal MALİK, Siemens üst düzey yöneticilerinden Dr. Arnold HORNFELD, Türkiye’de Yabancı Sermaye Dairesi Genel Müdürü Melek US, Türkiye’de yatırım ortamı konusunda açıklamalarda bulundular. Her iki oturumu Financial Times eski Brüksel muhabiri ve Forum Europe Başkanı Giles MERRITT yönetmiştir.
Toplantıda ele alınan konuları özetleyen ve Türkiye-Avrupa ilişkilerinin tarihi geçmişinden başlayarak, Ortaklık Anlaşması, Katma Protokol ve AB üyeliğine giden yolda sağladığı gelişmeleri anlatan Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ise üç yüz kadar dinleyicinin izlediği konferansın kapanış konuşmasını yapmıştır.

Acitivity Date: