2016-2017

ABD’de 400’e yakın hukuk fakültesini bünyesinde toplayan AALS Amerikan Hukuk Fakülteleri Birliği’nin 6-10 Ocak 2016 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilen yıllık toplantısına davet edilen Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, “Uluslararası Düzeyde Hukuk Fakülteleri Arasında İşbirliği Modelleri” konusunda düzenlenen panelde konuştu.

2009’dan bu yana ELFA Yönetim Kurulu üyesi olan Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, 2014 ve 2015 yıllarında Yönetim ELFA Kurulu Başkanlığı görevini üstlendikten sonra Yönetim Kurulu Başdanışmanı olarak Londra’da gerçekleştirilen toplantılara katıldı.
Londra Üniversitesi Queen Mary Law School’da gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısından sonra Londra’nın ünlü Athenaum Kulübünde görüşmelere devam edildi.

AB Ankara Temsilcisi Büyükelçi Hansjorg Haber, CIDOB ve ELEC Başkanı Carles A.Gasoliba ve AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal ve IKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açılış konuşmalarından sonra “Bir Enerji Merkezi Olarak Türkiye” konulu oturumu Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu yönetti.

Oturuma  Observatoire Mediterranéen l’Energie’den Sohbet Karbuz, Aygaz Satış Genel Müdürü Rıdvan Uçar ve Akdeniz için Birlik Enerji bölümündan Olgu Okumuş katıldı.

En son araştırmalara göre İspanya’nın en iyi üniversitesi seçilen ve dünyada ilk 125 e giren Barcelona Otonom Üniversitesi resmi davetlisi olarak İspanya’ya giden Dekan Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Avrupa Enstitüsü’nde Yüksek Lisans öğrencilerine ders verdi. Dersi Barcelona Otonom Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, aynı üniversite öğretim üyesi ve halen Avrupa Komisyonu Hukuk Servisinde görev yapan Prof. Dr. Blanca Villa, Uluslararası Özel Hukuk kürsü başkanı Prof. Dr. José Maria de Dios Marcer ve diğer öğretim üyeleri de izledi.
Daha sonra RC-Radyo Catalunya’da bir mülakat veren Prof. Haluk Kabaalioğlu, Katalan eyaletinin resmi radyosu olan RC’nin diğer bölümlerini de gezdi. Katalan dilinde yayın yapan ARA isimli bir gazetenin yayın müdürü de Dr. Kabaalioğlu’nu ziyaret ederek Türkiye-AB ilişkileri konusunda görüşlerini aldı.

En uzun süre (2007-2014) İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanlığı yaptıktan sonra halen başkan yardımcısı olan Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı ile Amsterdam Centre for European Law and Governance tarafından düzenlenen Türkiye-AB ilişkilerini irdeleyen seminere başkanlık yaptı.

Doelenzaal Salonu

 

AB Bakanı Sn. Ömer Çelik’in de teşrif ettiği İKV Brüksel Ofisi’nde yapılan toplantıya İKV Başkanı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İKV önceki Başkanı ve halen Başkan Yardımcısı olan Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, IKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem katıldı. İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İKV hakkında bilgi verirken kendisinin de Haluk Kabaalioğlu’nun kurucusu ve dokuz yıl müdürlüğünü yaptığı AB Enstitüsü’nde AB Ortak Tarım Politikası konusunda doktora çalışmalarını yaptığını anlattı. Kabaalioğlu da yedi yıl süren IKV başkanlığı sırasında atadığı İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas’ın da eski bir öğrencisi olduğunu ve Dr. Nas’ın AB Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptığını daha sonra London School of Economics’de ikinci yüksek lisansını tamamladığını, çok sayıda kitap ve makalesinin yurt dışında yayınlandığını belirtti.

29 Kasım 2016’da Avrupa Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye-AB Sivil Toplum Buluşmaları”na AB kanadından European Policy Center Yöneticisi ve Başekonomisti Fabian Zuleeg, European Neighbourhood Council Direktörü Samuel Doveri Vesterbye, Egmont Enstitüsü’nde Senior Associate Fellow görevinde bulunan AB’nin eski Moskova ve Kahire Büyükelçisi Marc Franco, Ghent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve önemli bir düşünce kuruluşunun başkanı olan Prof. Dr. Marc De Vos, the German Marshall Fund Brüksel Ofisi Transatlantik Merkezi Direktörü Ian Lesser, Friends of Europe Geopolitics Direktörü Shada Islam, Bruegel Brüksel Ofisi Direktörü Guntram B. Wolff, ULB Universite Libré de Bruxelles öğretim üyesi Seda Gürkan, Türkiye tarafından ise TEPAV Başkanı ve TOBB Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güven Sak, Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, üç yıl önce Çin’in Tianjin kentinde bulunan Nankai Üniversitesi’nde dersler vermiş ve İstanbul’da, Yeditepe Üniversitesi’nde bir Konfüçyüs Enstitüsü kurulması amacıyla girişimlerde bulunmuştu. Bu girişimin ardından Yeditepe Üniversitesi tarafından, Yeditepe Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç’ın da temsil heyetine katıldığı ve NASA bünyesinde gerçekleştirdiği deneyler ve diğer çalışmaları hakkında bilgi verdiği, bir başka ziyaret daha Çin’e gerçekleştirilmiştir. Bu ziyaretten sonra Çin’in en önemli üniversitelerinden biri olan Nankai Üniversitesi Rektörü ve beraberindeki heyetler de Yeditepe Üniversitesi’ne değişik tarihlerde ziyaretlerde bulunmuştur.

Dünya’nın önde gelen üniversite değerlendirme kuruluşlarından The Times Higher Education’ın araştırmasına göre, Çin’in 1 inci, Asya’nın 2 inci ve dünya sıralamasında 29 uncu olan Peking Üniversitesi tarafından Çin’in güneyinde Schenzen’de kurulan School of Transnational Law dekanı Prof. Philip McConnaughay’in davetine icabet eden Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Amerikan Hukuk Fakültelerinde üç yılda alınan Juris Doctor diploması yanında Çin’in Juris Master diplomalarını veren School of Transnational Law öğrenci ve öğretim üyelerine “Türkiye’deki Son Gelişmeler ve Türkiye-AB İlişkileri” konusunda bir seminer verdi. Çinli profesörlerin yanında fakültenin Amerika ve Avrupa’dan gelen öğretim üyelerinden oluşan bir topluluğa konuşan Prof. Kabaalioğlu soruları yanıtladı.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Universidade de Macau Hukuk Fakültesi’nin “European Union Academic Programme” çerçevesinde  14 Aralık 2016 günü “The European Union and Turkey” konulu bir seminer verdi. Visiting Speakers’ Seminar Series çerçevesinde kalabalık bir öğrenci ve öğretim üyesinden oluşan dinleyicilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Türk Anayasası’nın birçok ayrıntılı hükmünü bilen öğrencileri kutladı.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Jean Monnet AB Hukuku Profesörü Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Prof. Dr. Hildegard Schneider (Maastricht Üniversitesi AB Hukuku Profesörü) ve Dr. Kristel De Smedt (Maastricht Üniversitesi Hukuk Metodolojisi ve Kurumları Bölümü Öğretim Üyesi) danışmanlığında yürütülen “Customs & Excellence: A comparative approach on administrative and regulatory compliance perspectives of the EU-Turkey customs union” konulu doktora tezinin savunma toplantısına jüri üyesi olarak katıldı.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun Gümrük Birliği’ne ilişkin değerlendirmelerinin yer aldığı Sn. Osman Arolat’ın Dünya Gazetesi’ndeki 23.12.2016 tarihli köşe yazısı

Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu 1987′de kurucu müdürlüğüne atandığı ve 1995 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi rektörlük görevine atanmasına kadar müdürlüğü yaptığı Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği (eski adıyla Avrupa Topluluğu) Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine bir konferans verdi.
Daha önce 27 Mart 2009 tarihinde Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde yapılan bir törenle Enstitü Kütüphanesine Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun adı verilmişti. Eski enstitü binasının yıkılıp, enstitü kütüphanesinin merkez kütüphaneye taşınmasından sonra yeni binada bir sınıfa Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu Dersliği adı verildi.
 

Panelde Prof. Kabaalioğlu ile birlikte, AALS Eski Başkanı ve Kaliforniya Üniversitesi, Hastings Hukuk Fakültesi Önceki Dekanı Prof. Leo Martinez, Madrid Carlos III Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eski Dekanı Prof. Manuel Angel Bermejo Castrillo, Özerk Barselona Üniversitesi Hukuk Fakültesi Önceki Dekanı Prof. José María de Dios Marcer, Groningen Üniversitesi Hukuk Fakültesi AB Hukuku Profesörü Prof. Laurence Gormley, Brno Masaryk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Věra Kalvodová ve Bucerius Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Karsten Thorn yer alacak.

Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, bu yıl da olduğu gibi, 2015 ve 2016 yıllarında da düzenlenen AALS Yıllık Toplantılarına Türkiye’den konuşmacı olarak davet edilen tek akademisyen olmuştu.

2016-2017 beslemesine abone olun.