2012-2013

Feeling a bit down and awkward even after 6 months in Portugal, I posted something about my “status”
on Facebook and was amazed at the more than 150 responses I got from former students and friends.
Because some of the comments amazed me, I want to share some of them with you, the Dekan who had
the courage to let me teach such wonderful students:
I’ve been traveling alone now for about 9 years and so far have lived in Ecuador, Peru, Brasil, Argentina, Turkey and now Portugal, in Lisbon, where I have lived since July 2011.
Up to now, my longest visits have been my 3-year stay in Brasil, and more recently my 5 year life in Turkey.
Being a stranger in a strange land is sometimes awkward, sometimes very lonely, but better than living a life of compromise permanently attached to a house or city.

Amerika Birleşik Devletleri Mesleki Sorumluluk Hukukçuları Birliği The Association of Professional Responsibility Lawyers (APRL) üyesi 40 Amerikalı hukukçu 2 Mayıs 2012 Çarşamba günü Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ziyaret edecek ve “Global Lawyering” Global Düzeyde Hukukçuluk ve Hukuki Etik konulu bir konferansa katılacaklar.
Boston Koleji Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve APRL Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Judith Mc Morrow başkanlığında Yeditepe’yi ziyaret edecek Amerikalı profesörler için, Yeditepe öğrenci ve öğretim üyeleri ile değişik toplantılar düzenleniyor.
Avrupa Adalet Divanı yargıçlarından Prof. Dr. V. Vadapalas, AB Hukuku konulu ders ve konferanslar vermek üzere Yeditepe Hukuk Fakültesi’ne son yıllarda üç kez gelmiştir.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun AB Danışmanı olan Dr. Gunther Verheugen ile Ankara’da yapılan toplantıda Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler ele alındı.Onyıl süreyle Avrupa Komisyonu Başkan yardımcılığı görevinde bulunan ve son olarak genişlemeden sorumlu komisyon başkan yardımcısı olarak çalışan Dr. Gunther Verheuger, Türk ekonomisindeki olumlu gelişmelerin Avrupa’da ilgiyle izlendiğini belirterek “uluslararası konjonktürde önemli değişikler olduğunda Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin hızlanabileceğini” belirtti. Toplantıya Hukuk Fakültemiz Dekanımız ve İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’ndan başka Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal, TEPAV Başkanı Prof.Dr. Güven Sak, TOBB AB Uyum Komisyonu Başkanı Bandırma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Kocaman katıldı.

Beş yıl önce Hukuk Fakültesi Dekanı’nın ders vermek üzere davet edildiği Ivanova Üniversitesi ile başlatılan ikili ilişkiler gelişiyor. Daha sonra Rektör Egorov ve rektör yardımcıları Yeditepe Üniversitesi’ni ziyaret etmişti. Rusça dil kursları başta olmak üzere değişik branşlarda işbirliği gelişiyor ve Yeditepe öğrencileri Rusya’da Ivanova Üniversitesinde değişik programlara katılıyor. Şubaat 2012 deYeditepe’yi ziyaret eden rektör yardımcısı Prof. Dr. Usoltseva Hukuk Fakültesi Dekanını ziyaret etti ve Hukuk Fakültesi’nin inisiyatifi ile başlatılan ikili ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirtti.
 

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB heyeti ile Brüksel’de çeşitli temaslarda bulundu. Heyet,Türkiye’nin Belçika Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa,Türkiye AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim YenerveAvrupa Komisyonu Başkan yardımcısı Olli Rehn ile görüştü. Daha önce genişlemeden sorumlu Olli Rehn şimdi Parasal Politikalar ve Bütçe konularından sorumludur.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun başkan yardımcısı olduğu ELFA / Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Genel Kurulu Madrid’de yapıldı. Genel Kurul çalışmaları sırasında çekilen fotoğraflar için tıklayınız.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun Çin’de Nankei Üniversitesi’nde Türkiye – AB ilişkilerini değerlendirdiği konferans ile ilgili Türkiye Gazetesi Avrupa baskısında (26 Mayıs 2012) yer

İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Türkiye AB Çalışmaları Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun Almanya Avrupa Çalışmaları Birliği Başkanı Prof. Dr. Peter-Christian Müller-Graff ile birlikte editörlüğün yaptığı “Turkey and the European Union: Different Dimensions” adlı kitap Nomos yayınlarınca yayımlandı. Türkiye-AB ilişkilerini disiplinlerarası bir yaklaşım ile ele alan kitapta siyasetten, ekonomiye, hukuktan kültüre, gümrük birliğinden demografik gelişmelere kadar ilişkilerin farklı boyutları inceleniyor. Kitapta Prof. Dr. Kabaalioğlu ve Prof. Dr. Müller-Graff’ın yanı sıra Dr. Barbara Lippert, Doç. Dr. Sanem Baykal, Prof. Dr. Claus Dieter Classen, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Frederic Krumbein, Prof. Dr. Nedret Kuran Burçoğlu, Günter Seufert ve Prof. Dr.

Başta Türk iş dünyası olmak üzere, sivil toplum ve akademisyenlerin AB-Türkiye ilişkilerindeki güncel konuları derinlemesine tartışmasını sağlamak amacıyla oluşturulan Window to EU toplantı serisinin ikincisi, 4 Aralık 2012 tarihinde Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’nun merkezi olarak kabul edilen Berlaymont binasında, başta İKV Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, İKV üyeleri, TC Merkez Bankası eski Başkanlarından ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi Yavuz Canevi olmak üzere 20′nin üzerinde katılımcı ile gerçekleştirildi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, 22 Aralık 2012 Cumartesi günü İstanbul Swiss otelde gerçekleştirilen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) toplantısına kurucu üye İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı olarak katıldı. TOBB Başkanı ve Avrupa Odalar Birliği Başkan yardımcısı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve DEIK ve Dünya Odalar Birliği Başkanı Rona Yırcalı’dan sonra toplantıya katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan binden fazla delege, diplomatik temsicilci ve diğer yabancı delegasyonlara kapsamlı bir konuşma yaptı. Başbakanla çektirilen fotoğrafta Hukuk Fakültesi Dekanımız önde ikinci sırada yer almaktadır.

Hukuk Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, ELFA Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Başkan yardımcısı olarak, ELFA Yönetim Kurulu’nun 18 Ocak 2013 de Barcelona Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Barcelona Hukuk Fakültesi dekanı da toplantı öncesi ELFA Yönetim Kuruluna “hoş geldiniz” dedi.
ELFA Yönetim Kurulu ayrıca Barcelona Barosunu ziyaret ederek Baro Başkanından İspanya’da avukatların karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi aldı. Baro Başkanı, daha sonra Avrupa’nın en büyük özel hukuk kütüphanesi olan Barcelona Baro kütüphanesinde bir tur düzenledi. Bir saati aşan bu turda bir kaç yüzyıl öncesinden hukuk kitapları, haritalar ve değerli eserler incelendi. Bir liman kenti olan Barcelona’da Baro kütüphanesinde Deniz Ticaret Hukuku konulu eserlerin ayrı salonlarda yer aldığı belirtildi.

İKV Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun Avrupa Koleji’nin daveti üzerine Bruges’da öğretim üyeleri ve öğrencilere verdiği konferanstan önce sunuş konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Paul Demaret, “Kabaalioğlu’nun 1984 yılında Avrupa Araştırma Merkezini ve 1987′de Avrupa Enstitüsü’nü kurduğunu hatırlatarak, AB eğitimi konusunda çok sayıda eleman yetiştirdiğini, altmış değişik üniversitede ders, seminer ve konferanslar verdiğini” belirtti.

Lüksemburg Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Braum’un açış konuşmasından sonra Avrupa Adalet Divanı yargıçı Dr. Miro Prek Katılma Antlaşmalarının Hukuki Niteliği üzerinde açıklamalar yaptı. Daha önce Yeditepe Hukuk Fakültesi’nde de konferanslar veren Adalet Divanı Yargıcı Miro Prek, Lüksemburg ve Yeditepe Hukuk Fakülteleri işbirliğini memnuniyetle karşıladığını belirtti. Lüksemburg Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Elefteria Neframi AB nin Göçmen Politikaları konusunda bir tebliğ sundu.

Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Direktör Pascal Lamy ve uluslararası düzeyde isim yapmış uzmanların katıldığı  “Küresel Değer Zincirinin Yatırım ve Ticaret Politikalarına Etkileri” konulu  konferansın  açılış konuşmasını yapacak. Yeditepe Üniversitesi TEPAV ve IKV tarafından düzenlenen konferans TOBB Plaza’da 14.03.2013, saat 10.00 da başlıyor.
Toplantıya DTÖ dışında Avrupa Komisyonu, OECD, UNCTAD ve Çin Cumhuriyetinden de konuşmacılar katılıyor:

ÇAĞIMIZDA KÜRESEL DEĞER ZİNCİRİ: YATIRIM VE TİCARET POLİTİKALARINA   ETKİLERİ

ULUSLARARASI KONFERANS

14 MART 2013, TOBB PLAZA, İSTANBUL

10.00-10.15             

Açılış Konuşmaları

Prof. Dr. Haluk KABAALİOĞLU, İKV Yönetim Kurulu Başkanı, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı, TUNAECS Başkanı

Amerikan Hukuk Fakülteleri Birliği Başkanı ve University of California Hastings öğretim üyesi Prof. Dr. Leo Martinez; Rotterdam Erasmus Üniversitesi Dekan yardımcısı Prof. Dr. Fabien Amtenbrink

Sayfalar

2012-2013 beslemesine abone olun.