2010-2011

Yurt dışındaki tüm T.C. Büyükelçilerinin Ankara’da olması nedeniyle Dışişleri Bakanı Sayın Davudoğlu’nun verdiği resepsiyona katılan Dekan Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, sayın bakana Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İKV nin vize konusundaki çalışmalarını ve Adalet Divanı kararları çerçevesinde 1973 de yürürlüğe giren Katma Protokol ile öngörülen standstill hükmü uyarınca o tarihte 12 üye Develtte yürürlükte olan mevzuatı araştırdıklarını ve diğer çalışmaları anlatttı. Bu arada değişik başkentlerde görev yapan Büyükelçilerle görüş alışverişinde bulunuldu.

BURSA (İHA) – Siyasiler arasında son dönemde yaşanan tartışmaların bir an önce terk edilmesi gerektiğini söyleyen sanayiciler, hükümetin ekonomiye odaklanmasını istedi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından ‘Dünya ticaret sistemi, Dünya Ticaret Örgütü kuralları ve Türkiye’ konulu bir toplantı düzenlendi. Dünya Ticaret Örgütü nezdinde Türkiye daimi temsilcisi Büyükelçi Bozkurt Aran’ın onur konuğu olarak katılığı toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Türkiye’nin ihracat konusunda en önde gelen şehri Bursa’da dış ticaretle uğraşan sanayicilere yardımcı olmak için toplantıyı organize ettiklerini söyledi. 2010 yılını ekonomi açısından değerlendiren Celal Sönmez, her zaman bardağın dolu tarafına baktıklarını ifade etti.

TOBB Yönetim Kurulu BaşkanI Rıfat Hisarcıklıoğlu, Eurochambers Başkanı Alessandro Barberis ve Başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın açış konuşmalarından sonra “Ekonomik Kriz, Lizbon antlaşması ve AB Genişlemesinin Geleceği” konulu panelin moderatörlüğünü yaptı.

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini 14-16 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirdi.
Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret kapsamında, TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi. Toplantıya İKV Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu’da katıldı.

Türkiye girerse, dengeler değişir

Berlin’de düzenlenen 3. Türkiye-Avrupa Forumu’nda Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde pürüz çıkartan meselelerden biri Kıbrıs sorunu.

BERLİN (Ajanslar) – Avrupa ve Türkiye’nin dış politikada değişen rolleri, Berlin’de toplanan 3. Türkiye-Avrupa Forumu’nda ele alındı.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Beijing Foreign Studies Univesity Hukuk Fakültesi’nde Ders Verirken

İKV Başkanı Kabaalioğlu: “AB’nin söylemi pratikle örtüşmüyor”

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, 14 Aralık’ta gerçekleşen AB Genel İşler Konseyi toplantısında çıkan sonuçları değerlendirdi. Kabaalioğlu, Türkiye’ye ilişkin olarak yapılan beyanın pratik olarak uygulanan politikalarla örtüşmediği fikrinde.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun başkanı olduğu İktisadi Kalkınma Vakfı Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantı düzenledi.

Belçika’nın önde gelen üniversitelerinden Ghent Üniversitesi, Hukuk Yüksek Lisans LL.M. programında daha önce Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve bir dönem AB Konsey Hukuk Müşaviri Prof. Dr. Alan Dashwood’un işgal ettiği “Yabancı Öğretim Üyesi” kadrosuna Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu atandı. Yılda iki kez birer hafta 15 er saatten 30 saat ders verilmesini öngören bu programı daha önce üstlenen Cambridge Üniversşitesi Hukuk fakültesi öğretim üyesi Profesör Dashwood, 1995-96 döneminde KKTC de Cumhurbaşkanından Bakanlar Kurulu üyelerine, yüksek yargıçlardan üst düzey hükümet yetkililerine verdiği konferansta Kıbrıs Türklerini ikna etmek amacıyla gerçek dışı açıklamalar yaptığında o tarihte KKTC de Rektör olarak görev yapmakta olan Prof.Dr.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Başkanı Prof. Dr. Kabaalioğlu’nun AB HABER de tayınlanan demeci: “AB ile müzakere sürecinin geleceği belirsizliğini korumaktadır”

İKV Başkanı Prof. Dr. Kabaalioğlu: “AB ile müzakere sürecinin geleceği belirsizliğini korumaktadır”

MÜZAKERE SÜRECİNİN ÖNÜ AÇILMADAN YÜZDE YÜZ UYUM BEKLENEMEZ

T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu ve İngiltere’nin Devlet Bakanı Lord Howell’ın konuşmacılar arasında yer aldığı iki günlük toplantıda Prof.Dr. Kabaalioğlu, vize konusunda AB nin anlaşmaları ihlal ettiğini, Avrupa Adalet Divanı kararlarına uymadığını ve bu kadar fütursuzca hukuk dışı davranan AB üye Devletleri ve AB kurumlarının hukukun üstünlüğü konusundaortaya çıkıp konuşma hakkının da kalmayacağını belirtti. İKV nin vize konusunda yaptırdığı çalışmalar, Visa Hotline Raporu ve bilim adamları tarafından hazırlanan raporlartoplantıya katılanlara dağıtıldı.

Sayfalar

2010-2011 beslemesine abone olun.