2008-2009

Türkiye Almanya’dan üstdüzey politikacı ve işadamlarının katıldığı Panel 30 Ekim 2008 tarihinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde (Ankara) gerçekleştirildi. AB Komisyonu Başkan yardımcısı Dr. Günther Verhuegen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın yanısıra Almanya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dr. Ludwig Georg Braun, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin AB’ye girişi ve küresel mali krizin ülkelere etkileri üzerinde durdular.

4 Kasım 2008 tarihinde, Hollanda’dan AB Parlementosu üyesi olan Emine Bozkurt tarafından AB Parlementosunda düzenlenen toplantı’da AB ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının 1963 yılında imzalanan Ortaklık Anlşamasından doğan hakları tartışıldı. Toplantıya AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Hollanda Yabancılar Danışma Kurulu Başkanı Emin Ateş konuşmacı olarak katıldılar. Yine, bakanlık Müsteşarı sayın Alaybeyoğlu ile Büyükelçi Volkan Bozkır da kısa birer değerlendirme konuşması yapmışlardır.

24-25 Kasım 2008 tarihlerinde Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nun Paul Henri Spaak binasında gerçekleştirilen konferansta Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Komisyon üyesi Jan Figel konuşmacılar arasında idi.  Üç yıl önce  Avrupa Komisyonu tarafından  Jean Monnet Professor of EU Law  olarak  tayin edilen Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, Komisyonun davetlisi olarak  toplantılara katıldı. AP eski başkanı Enrique Baron Crespo, Ajans Europe Başyazarı Ferdinando Riccardi, Profesör Dusan Sidjanski toplantıda konuşmalar yapan ünlü isimler arasında yer aldı.
Prof. Kabaalioğlu, bu tür toplantılar “networking” olarak da ifade edilen dünyanın değişik ülkelerinde aynı konularda çalılşan bilim adamları ile tanışmak, ileriye yönelik projeler yapmak açısından fevkalade yararlı oluyor” dedi.

The Marmara Oteli’nde 13-15 Kasım 2008 tarihlerinde gerçekleştirilen sempozyum yurt içinde olduğu kadar yuırt dışında da ilgi uyandırdı.
Macaristan Eğitim ve Kültür Bakanı Istvan Hiller’in onur konuğu ve Avrupa Komisyonu onursal direktörü Baron Daniel Cardon De Lichtbuer’in “keynote” konuşmacı olarak katıldığı ve Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ferai Tınç’ın yönettiği oturumda Berlin Eyalet Milletvekili özcan Mutlu, Tageszeitung Türkiye temsilcisi Jürgen Gottschlich, Hamburg Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Raoul Motika ve Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu konuştu.

“Avrupa Parlamentosu-Türk Sivil Toplum Diyaloğu” toplantıları kapsamında, Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokrat Grup Üyesi Sayın Jan Zahradil (Çek Cumhuriyeti), Avrupa Parlamentosu Uluslar Avrupası için Birlik Grubu üyesi Ewa Tomaszewska (Polonya) ve Lidove Noviny gazetesi Avrupa Temsilcisi Katerina Šafarikova (Çek Cumhuriyeti), İktisadi Kalkınma Vakfı’nın davetlisi olarak İstanbul ve İzmir’de 25-26 Kasım 2008 tarihlerinde temaslarda bulundu. İKV merkezinde uzmanlar, gazeteciler ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda Türkiye’nin AB üyeliği, yaklaşan AP seçimleri, Çek Cumhuriyeti’nin Ocak 2009’da başlayacak dönem başkanlığı ve Türk vatandaşlarının vize almada karşılaştığı sorunlar gibi konulara değinildi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, İtalyan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü IAI (Istituto Affari Internazionali) ve TEPAV Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından müştereken düzenlenen ve Türkiye’nin AB sürecinde uygulaması gereken iletişim politikalarının ele alındığı toplantıya katıldı.

Movement restriction questioned
by Fulya Özerkan
ANKARA – Statements made by European Union Enlargement Commissioner Olli Rehn suggesting permanent restrictions on the free movement of workers from Turkey have drawn reaction from the Economic Development Foundation, or İKV, an organization that represents the business world. Professor Haluk Kabaalioğlu, the president of İKV, said he believed Rehn made such remarks to ease the European public’s fears about serious disturbances in the labor market once Turkey became member of the bloc.
“Permanent restrictions are against the spirit of the EU,” Kabaalioğlu told the Hürriyet Daily News & Economic Review.

Colloque “Turquie/Union européenne : état des lieux”

Rhône Alpes

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp, TC Berlin Büyükelçiliği Müsteşarı Ali Murat Başçeri(Rektör ve Dekan’ın Marmara Üniversitesinden eski öğrencisi), Avusturya eski Başbakan yardımcısı ve IDM Başkanı Erhard Busek, Avrupa Komisyonu Ankara temsilcisi Büyükelçi Marc Pierrini, Fransa’nın Ankara eski Büyükelçisi François Dopffer, Stiftung Wissenschaft und Politik Türkiye uzmanı Heinz Kramer, Hollanda Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesinden Wiilem von Hasselt, KKTC Cumhurbaşkanı danışmanı Kutlay Erk, Yeşiller Partisi Alman Eşbaşkanı Cem Özdemir, üç ay önce Yeditepe Üniversitesi Hukuk fakültesini ziyaret eden AP üyesi Alexander Graf Lambsdorf, Birleşik Krallık eski ankara Büyükelçisi David Logan, Avustuya Dışişleri Bakanlığı eski genel Sekreteri Büyükelçi Albert Rohan, ABD German Marshall Fun temsilcisi Ian lesser, Lehigh Üniversites

1990-1994 tarihleri arasında İstanbul Sanayi Odası (ISO) Genel Sekreterliği görevini üstlenen Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu, Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 7. Sanayi Kongresi’nde “BÖLGESEL VE KÜRESEL ORTAM VE FIRSATLAR” başlıklı oturumu yönetti. Oturuma konuşmacı olarak Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Turgut Gür, Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, Dr. Murat Üçer ve Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel katıldı.

Dünya Gazetesi – İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu: “Serbest dolaşımda kalıcı kısıtlamalar, tam üyeliğin dışında bir formüle uygun olabilir” (24 Kasım 2008)

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın iki yıldır Brüksel’de düzenlediği “Window to Turkey” toplantılarından sonra Avrupa Komisyonu yetkilileri IKV Başkanı Prof.Dr. Haluk Kabaalioğlu başkanlığındaki Türk Özel Sektör ve Sivil Toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan bir heyete Türkiye-AB İlişkilerinde son gelişmelerin irdelendiği “Window to EU” adı altında bir toplantı düzenledi.
Genişlemeden sorumlu Genel Müdür Michael Leigh, Communication Genel Müdürü Claus Sorensen, Kıbrıs Türkleri Task Force başkanı Andrew Rasbash, Türkiye Masası başkanı Jean-Christophe Filori, Verheugen’in kabinesinden Petra Erler  ve Ticaret Dairesinden Leopoldo Rubinacci’nin  ayrıntılı bilgi sunduğu toplantıda Heyet Başkanı Prof.Dr. Kabaalioğlu uygulamaya ilişkin sorunları, vize, karar mekanizmasında Türkiye’nin olmaması ve AT nin akdettiği STA lar başta olmak üzere ayrıntılı olarak gündeme getirdi.
 

Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü Jean Monnet Programı tarafından 7-8 Eylül 2009 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenen “Jean Monnet Conference – 20 Years of Support for European Integration Studies: From the Jean Monnet Action to the Jean Monnet Programme” başlıklı konferansa Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu katılmıştır.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda İKV Başkanı, Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, başta Avrupa Parlamentosu (AP) olmak üzere çeşitli AB kurumu yetkilileri ile görüşmek üzere 8-12 Şubat 2009 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret etmiştir.

27 Mart 2009 Cuma günü Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde yapılan bir törenle Enstitü Kütüphanesine Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun adı verildi. Yapılan törenden sonra Enstitüde coctail-prolongé verildi.

Sayfalar

2008-2009 beslemesine abone olun.