1-5 Ocak 2015 tarihlerinde Washington, D.C.’de gerçekleştirilen Amerikan Hukuk Fakülteleri Birliği (AALS/Association of American Law Schools) toplantılarına Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’ni (ELFA/European Law Faculties Association) temsilen ELFA Başkan

1-5 Ocak 2015 tarihlerinde Washington, D.C.’de gerçekleştirilen Amerikan Hukuk Fakülteleri Birliği (AALS/Association of American Law Schools) toplantılarına Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliğin (ELFA/European Law Faculties Association) temsilen ELFA Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu katıldı.
Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu Amerikan Hukuk Fakülteleri Birliği tarafından düzenlenen yıllık toplantıda dört farklı oturumda konuşma yaptı.
Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Profesör Robert C. Post’un AALS Luncheon Address konuğu olarak “Academic Leadership and Scholarship” konusunda yaptığı uzun konuşma büyük ilgi çekti. ABD’de 1915’e kadar akademik özgürlük olmadığını hatırlatan Profesör Post, o tarihlerde Stanford Üniversitesi’nde bir profesörün “uluslararası ticarette altın standardından gümüş standardına geçilmesini” önermesi üzerine üniversitenin sahibi Bayan Stanford’un “Nasıl olur da benim üniversitemde böyle bir öneri yapılır?” diyerek söz konusu bilim adamının işine son verdiğini, ancak Amerikan Üniversite Profesörleri Birliği’nin (American Association of University Professors) 1915 yılında yaptığı bir “Deklarasyon”da akademik özgürlüğün her şeyin üstünde olması gerektiğini vurguladığını diğer örneklerle anlattı.

AALS Başkanı Prof. Rodriguez Yale Dekanı Prof. Robert C. Post’u takdim ediyor

Amerikan Üniversite Profesörleri Birliği tarafından 1915 yılında yapılan “Declaration of Principles on Academic Freedom and Academic Tenure” isimli bildirisinin yüzüncü yıl dönümünde olduğumuzu hatırlatan Profesör Post’un bir saate yaklaşan konuşması sonunda ayakta alkışlandı. Bu oturumda başkanlık kürsüsünde AALS yöneticileri: Northwestern Hukuk Dekanı Prof. Daniel B. Rodriguez, University of California Hastings College of Law Dekanı ve AALS önceki Başkanı Prof. Leo Rodriguez, Wake Forest Hukuk Dekanı iken George Washington Dekanlığı’na getirilen ve AALS Başkanlığı’na seçilen Blake D. Morant yer alıyordu. Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı’nın Balo salonunda konuşmasından önce Prof. Rodriguez, ELFA/Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Haluk Kabaalioğlu’nu toplantıya katılanlara kürsüden takdim etti. Ayrıca ELFA’nın 16-19 Nisan 2015 tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirilecek Genel Kurul Toplantısına AALS’yi temsilen kendisinin katılacağını açıkladı.
Marriott Wardman Park Oteli’nin yirmiden fazla salonunda aynı anda gerçekleştirilen farklı oturumlarda çok değişik konular gündeme getirildi. Virginia Suite C salonlarında “Uluslararası Hukuk İşbirlikleri, Değişim Programları” konularındaki oturumu American University Washington College of Law’dan Prof. Theresa Kaiser yönetti. Programda University of Kentucky College of Law’dan Prof. David A. Brennan, Universitat Lucerne’den Prof. Alexander Morawa, ABD Dışişleri Bakanlığı Akademik Değişim Programları Direktörü Latta C. Muck, Indiana University McKinney School of Law’dan Prof. Xuan Than Nguyen, American University Washington College of Law’dan Prof. Jayesh Rathod, John Marshall School of Law’dan Prof. Mark E. Wojcik konuşma yaptı. Prof. Morawa yabancı ülkelerde ders verirken çok büyük saygıyla karşılandığını anlatırken değişik örnekler verdi. Yeditepe Üniversitesi’nde bir öğrenci asistanın kendisini saygıyla eğilerek karşıladığını ve asansöre dahi kendisiyle binmediğini eğilerek selam verdiğini ifade etti.
Oturumu yöneten Prof. Theresa Kaiser mensubu olduğu American University Washington College of Law’un 2002 den bu yana yakın işbirliği içinde olduğu  Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı’nın salonda olduğunu belirterek öncelikle kendisine söz vereceğini açıkladı. Prof. Dr. Kabaalioğlu, Yeditepe’de Amerikalı öğrenciler için ve Washington’da Yeditepe öğrencileri için gerçekleştirdikleri Yaz Okulu Programlarının artık kurumsallaştığını, on yıldır bine yakın öğrencinin bu programlara katıldığını anlattı. ELFA/Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’nin bu yılki Genel Kurulu Topalntısı’nın Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirileceğini belirten Prof. Kabaalioğlu tüm izleyicileri Yeditepe’ye davet etti. Prof. Morawa’nın belirttiği üzere Yeditepe’de öğretim üyelerine saygılı davranıldığını ancak öğrenci-öğretim üyesi ilişkilerinin de son derece yakın olduğunu belirtti. Kendisine eşlik eden öğrencinin Morawa ile birlikte asansöre binmemesininim ise “ya öğrencinin ya da Prof. Morawa’nın deodorant kullanmamış olmasına bağlamak” gerektiğini belirtmesi salonda kahkahalara neden oldu.
AALS’ın Sermaye Piyasası Hukuku Komitesi, “İçerden Ticaret/Insider Trading” konusunu düzenleyen 1934 tarihli kanunun 10B-5 maddesinin geleceğine ayrılmıştı: “The Future of Rule 10B-5”. Oturuma Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. John C. Coffee, Jr, St.Louis Hukuk Fakültesi’nden Prof. Hillary A. Sala, Georgetown Üniversitesi’nden Prof. Robert B. Thompson ve Paul, Weiss, Rifind Hukuk Firması’ndan Av. Lorin Reisner, UCLA’dan Prof. Park, Boston Üniversitesi’nden Prof. David Webber katıldı. Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, 1976 yılında Tarabya Oteli’nde yapılan bir seminerde “içerden ticaret” konusunda bir örnekle sorduğu soruya o gün cevap vererek “Olur mu öyle şey, alan alır, satan satar” diyerek içerden ticareti kabul etmeyen bir profesörün daha sonra içerden ticaretin önlenmesi gerektiğini kabul ettiğini hatırlattı.
AALS’ın “Showcase Speaker” programının bu yıl konuğu Sermaye Piyasası Kurulu – Securities and Exchange Commission (SEC) Başkanı Mary Jo White idi. 2013 yılında SEC Başkanlığı’na atanan Bayan White 1993-2002 yılları arasında New York Güney Bölgesi Birleşik Devletler Savcısı/U.S. Attorney idi. 2nd Circuit olarak da bilinen istinaf mahkemesinde çok sayıda sermaye piyasası ihlaline ilişkin davalar açan Bayan White daha önce Adalet Bakanlığı Attorney General Yardımcılığı da yapmıştı.
Thurgood Marshall Balo Salonunda yapılan toplantıda SEC Başkanı Bayan White’ı takdim etme görevi kardeşi Prof. Carl.C. Monk’a verilmişti. Yeditepe Hukuk Fakültesi’nde üç yıl önce görev yapan Prof. Carl C. Munk, 18 yıl AALS/Amerikan Hukuk Fakülteleri Birliği başkanlığı görevini üstlenmişti. Toplantıdan sonraki oturumda Prof. Munk, Kabaalioğlu’nu SEC Başkanına tanıştırdı ve Yeditepe Üniversitesi’nin Türkiye’nin en iyi hukuk fakültesi olduğunu ve çok güzel bir kampüsü olduğunu vurguladı.
AALS’ın Avrupa Hukuku bölümü tarafından düzenlenen “AB-ABD Ticaret İlişkilerinin Geleceği: Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nın Değerlendirilmesi” konulu oturumunda George Washington Üniversitesi’nden Prof. Francesca Bignami’nin başkanlığında HEC Paris Hukuk Fakültesi’nden Prof. Alberto Alemanno, Connecticut Hukuk Fakültesi’nden Prof. Richard Parker, UCL Irvine’den Prof. Gregory Schaffer ve American University Washington College of Law’dan Prof. Fernanda Giorgia Nicola konuştu. Prof. Fernanda Giorgia Nicola, kendisinin profesörlük jürisinde yer alan Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun da oturuma katılmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu da konuşmacılara teşekkür ettikten sonra aynı konunun 16-19 Nisan 2015 tarihinde Yeditepe Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirilecek ELFA Genel Kurul Toplantısı’nda da ele alınacağını belirterek katılımcıları İstanbul’a davet etti.
“AALS Advisory Committee on Global Engagement Programı”na da katılan Prof. Kabaalioğlu’nu Washington College of Law Dekanı Prof. Dr. Claudio Grossman katılımcılara tanıttı. ABD Adalet Bakanlığı’ndan Faye Ehrenstamm, Wake Forest Hukuk Fakültesi’nden Prof. Richard Schneider “Rule of Law: Synergies and Opportunities Between the Department of Justice, AALS and Law Schools” konusunda konuştu. Miami Hukuk Fakültesi’nden Prof. Michel DeStefano ve Prof. Erika Pagano “Expanding the Law School Curriculum Technologically with Law without Walls” konusunu irdeledi. ABA/Amerikan Barolar Birliği Direktörü Betsy Anderson “Rule of Law Project- A Role for the Law Schools”, Dünya Bankası’ndan Adalet Reformu Projesi Başkan Yardımcısı Christina Biebesheimer “Strengthening the Judiciary through Cooperation with Law Schools”,  Paris X Nanterre Hukuk Fakültesi’nden Prof. Pascal Beauvais “Developing Partnerships with Law Schools Abroad” konularını ele aldı. Panel ve izleyiciler arasında tartışmaları Washington College of Law’un 18 yıldır Dekanlığını yürüten ve “Pinochet bursuyla yurt dışına gitmek zorunda kaldığını” belirten Prof. Claudio Grossman gerçekleştirdi. Oturum Başkanı Prof. Grossman, oturumu açarken izleyiciler arasında Yeditepe Hukuk Fakültesi Dekanı’nın bulunduğunu anons etti. 1974 yılında Şili’den kaçtıktan sonra Hollanda’ya geldiğini anlatan Prof. Grossman, kırk yıl önce Lahey Barış Sarayında Lahey Devletler Hukuku Akademisi’nde Yeditepe Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ile tanıştığını belirtti ve Yeditepe ve WCL arasında kapsamlı işbirliğinin diğer fakülteler için de örnek teşkil edebileceğini bildirdi. Uzun yıllar ABD’de olmasına rağmen çok koyu bir Latin Amerika şivesi ile konuşan Grossman, “konuşamamadan anlayacağınız üzere uzun yıllar Cambridge Üniversitesi’nde okudum” diyerek dinleyicileri güldürdü.
“Challenges and Opportunities for US and Chinese Legal Education konulu paneli Northwestern Dekanı Prof. Daniel Rodriguez yönetti. Panele katılan China University of Political Science and Law College of Comparative Law Dekanı Prof. Xiang Gao, Renmin Üniversitesi Çin Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dayuan Han, Shanghai Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Sibao Shen, Beijing Foreign Studies University Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Meng Wan, Peking Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Shouwen Zeng ve yardımcısı Prof. Xixin Wang ile Tsinghua Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Zhenmin Wang Çin’de hukuk fakültelerinin karşılaştığı sorunları anlatarak Amerikan fakültelerinin burslarla öğrencilere destek olmalarını talep ettiler. Bu arada Beijing Foreign Studies University Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Weng Wan, Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun yanına gelerek fakültelerinden bir öğrencinin Yeditepe’de master yapması olanağı tanındığı için müteşekkir olduklarını belirtti.
3 Ocak 2015 günü saat 20.30 da Loyola University New Orleans College of Law Centennial Celebration resepsiyonu Wilson salonlarında gerçekleştirildi. 2002 yılından bu yana Yeditepe ile yakın ilişkileri olan Loyola Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden bir grup her yıl Mayıs ayında Yeditepe Hukuk Fakültesi’ni ziyaret ederek öğretim üyelerinin derslerini izlemektedir. 1000 yıl kutlamalarında ev sahipliğini Dekan Prof. Maria Pabon Lopez yaptı.
Akşam AALS Yeni Başkanı Prof. Blake D. Morant, toplantılara katılan yabancı hukukçular onuruna bir resepsiyon verdi. Resepsiyonda Prof. Dr Haluk Kabaalioğlu öğretim üyelerini İstanbul’da yapılacak ELFA Genel Kurul Toplantısı’na davet etti.
 

Acitivity Date: